Gięcie rur – najczęstsze problemy i rozwiązania

  • 0
Gięcie rur

Gięcie rur – najczęstsze problemy i rozwiązania

Category : artykuły

Zmiana kierunku nitki rurociągowej i jej położenia wymaga zastosowania giętych rur. Można kupić gotowe, ale równie dobrze można nadać im odpowiedni kształt samodzielnie. Z uwagi na dużą sztywność materiału należy postępować rozważnie, by nie zniszczyć wyrobu. Niestety przy braku doświadczenia w tej materii mogą pojawić się problemy. Postanowiliśmy omówić te najczęstsze i przy okazji zaproponować rozwiązania, które pomogą ich uniknąć.

Gięcie rur – najczęstsze problemy + przykładowe rozwiązania

  1. Zbyt mały promień gięcia.

    Dla rur stalowych i ze stali węglowej minimalny promień gięcia wynosi r = 3,5 × dz. Zachowanie tej wielkości nie powoduje zniszczenia ani odkształcenia się materiału w niepożądany sposób.

  2. Dobór nieodpowiedniej metody gięcia.

  3. Metodę obróbki należy dostosować do materiału, z jakiego wykonane są rury. Rury stalowe zaleca się kształtować na gorąco, przy czym te, których średnica nie przekracza 28 mm, można też poddawać obróbce na zimno. Natomiast gięcie rur ze stali szlachetnej i węglowej należy zawsze przeprowadzać na zimno.

  4. Niezrozumienie oznaczeń rodzaju promienia.

    Dotyczy to w szczególności kolan hamburskich, których typ promienia w normie EN 10253-2 określa się zapisem 2D, 3D i 5D. Typ promienia „informuje” o długości promienia, a nie oznacza dwu-, trzy- lub pięciokrotności średnicy wewnętrznej wyrobu, jak można by mylnie sądzić.

  5. Niewłaściwe dopasowanie przylg.

    Przylgi to powierzchnie uszczelniające kołnierze, które dopasowuje się mając na uwadze ciśnienie nominalne instalacji (oznaczane PN), w jakiej może zostać zastosowany wyrób. Rozróżnia się kilka typów produktów:

    • typ A – przylga płaska

    • typ B1 dla kołnierzy od PN 2,5 do PN 40 i B2 dla kołnierzy od PN 63 do PN 100, które różnią się między sobą chropowatością

    • typ C – przylga z występem

    • typ D – przylga z rowkiem

    • typ E – przylga z wypustem

    • typ F – przylga z wpustem.

    Typów C, D, E i F nie należy używać w zestawie z kołnierzami PN 2,5 oraz PN 6.

  6. Fałdowanie się wewnętrznej strony rury lub spłaszczanie się podczas gięcia.

    Zwykle takie zjawiska występują w następstwie gięcia rur bez użycia trzpienia bądź jego nieprawidłowego ustawienia. Pozbyć się problemu można w jeden sposób – korzystając z giętarki trzpieniowej, której trzpień przed rozpoczęciem pracy został precyzyjnie wyregulowany.


Arm-Stal – artykuły