Łuki gładkie

Do budowy rurociągów wykorzystuje się nie tylko rury, ale i elementy pozwalające na zmianę położenia nitki, stworzenie nowych odgałęzień lub wyregulowanie ciśnienia. Gdy istnieje potrzeba ich załamania, sięga się po łuki gładkie.

Rodzaje łuków gładkich

Łuki gładkie produkuje się z wysokiej jakości stalowych rur bezszwowych. Dzieli się je na dwa typy: łuk gładki długi i łuk gładki krótki. Łuki długie powstają według normy KER-80/2.05 w procesie gięcia na zimno z użyciem giętarki hydraulicznej lub gięcia na gorąco przy pomocy giętarki indukcyjnej. Ich kąt gięcia wynosi: 30°, 45°, 60° i 90°, a promień gięcia stanowi trzy- lub czterokrotność średnicy wewnętrznej rury. Z kolei łuki krótkie, określane też mianem kolan hamburskich, wytwarza się korzystając z normy KER-80/2.01. Aczkolwiek z racji jej małej popularności, coraz częściej zastępuje się ją normą DIN. Ich promień gięcia wynosi 1,5 średnicy nominalnej rury, natomiast kąt gięcia ma: 30°, 45°, 60°, 90° i 180°.

Gdzie stosuje się łuki gładkie?

Łuki gładkie stosuje się w rurociągach ciepłowniczych, transportujących wodę, parę wodną i czynniki obojętne. Zaleca się je stosować w instalacjach, których średnica rur wynosi maks. 500 mm, ciśnienie nie przekracza 2,5 MPa, a temperatura wynosi maks. 300°C. Z kolei łuki gładkie krótkie przeznaczone są do infrastruktur zbudowanych z rur o średnicy wewnętrznej nie większej niż 500 mm, w których panuje ciśnienie o wartości maks. 2,5 MPa, zaś temperatura odczynnika ma mniej niż 150°C.

Korzyści z zastosowania

Z powodu idealnie gładkiej powierzchni łuk gładki gwarantuje bezawaryjną pracę rurociągu i niczym niezakłócony przepływ czynnika/cieczy. Dzięki nim przekrój przewodu nie ulega zmniejszeniu, nie występują żadne opory ani spadki ciśnienia, co minimalizuje straty hydrauliczne pojawiające się w sieciach zasilanych pompami. Transport czynnika odbywa się w przewidzianej ilości, przy zamierzonej prędkości i ustalonym ciśnieniu.

Oczywiście łuków gładkich nie mogło zabraknąć w przygotowanej przez nas ofercie. Informacje o nich oraz innych elementach ciśnieniowych znajdziecie Państwo na stronie http://arm-stal.pl/elementy-katalogu-ker/elementy-cisnieniowe/.