Łączenie rur za pomocą kołnierza stalowego

  • 0
Łączenie rur zawieszenia rurociągów i kołnierze stalowe

Łączenie rur za pomocą kołnierza stalowego

Category : artykuły

W przypadku łączenia rur stalowych, zwłaszcza tworzących instalację wodną, nieocenione okazują się kołnierze. To elementy armatury, które szczelnie spajają kolejne części rurociągu. Ich zastosowanie eliminuje konieczność spawania czy gwintowania. Wytwarzane według norm PN-EN, DIN, PN-ISO, ANSI lub na wzór indywidualnych projektów. Na jakie rodzaje się je dzieli, jak dobiera i jakich zasad trzeba przestrzegać, wykonując z ich pomocą połączenia?

Rodzaje stalowych kołnierzy i parametry doboru

Kołnierze produkuje się z wysokogatunkowej stali nierdzewnej i węglowej. W zależności od konstrukcji, przejawianych parametrów technicznych i przeznaczenia wyróżnia się kołnierze: płaskie, z szyjką, luźne (zalecane do łączenia rur o dużych średnicach), zaślepiające, gwintowane. O ich wymiarach decydują normy, zgodnie z którymi zostały stworzone. Ich wielkość z kolei wpływa na ilość oraz rozmiar obecnych w nich otworów montażowych. Oczywiście kołnierze stalowe dobiera się uwzględniając ciśnienie w infrastrukturze oraz średnicę tworzących ją rur.

O czym pamiętać przy łączeniu rur za pomocą kołnierza?

Rury o średnicach do 32 mm można spajać kołnierzami z dwoma, trzema śrubami.

Do łączenia rur o dużych średnicach wykorzystuje się kołnierze, których liczba śrub stanowi wielokrotność cyfry 4. Oczywiście śrubowe otwory powinny być symetrycznie rozmieszczone względem pionowej i poziomej osi.

Przy niskim ciśnieniu w rurociągu można zastosować kołnierze o płaskiej powierzchni. Natomiast w instalacjach o dużym ciśnieniu zaleca się wytoczyć na kołnierzu rowki.

Miejsce łączenia wymaga uszczelnienia. Idealnie w roli uszczelniacza spiszą się sznury teflonowe, ale równie dobrze można użyć innego materiału, przy czym dobierając go, należy zwrócić uwagę na rodzaj, temperaturę i ciśnienie czynnika obecnego w instalacji. Co więcej, trzeba zadbać, by średnica uszczelki była minimalnie większa od średnicy rury.

Zastosowanie kołnierzy luźnych wymaga wykonania na końcu rury gładkiego obrzeża. Robi się je na gorąco, metodą wywijania.

Więcej o kołnierzach stalowych przeczytasz na naszej stronie –  kołnierze stalowe


Arm-Stal – artykuły