Dobór sprężynowego zawieszenia rurociągów

  • 0

Dobór sprężynowego zawieszenia rurociągów

Category : artykuły

Do wykonania rurociągu potrzebne są elementy armatury, także zawieszenia. To metalowe systemy mocowań stabilizujące całą instalację i umożliwiające poprowadzenie jej w dowolnych kierunkach, w pionie i w poziomie. Ze względu na to, że występują w wielu rodzajach, a te różnią się między sobą parametrami, przy ich wyborze należy uwzględnić kilka aspektów. Jak postępować i na co zwrócić szczególną uwagę?

Podstawowe zasady doboru sprężynowego zawieszenia rurociągów

Mocowania sprężynowe stosuje się w instalacjach, gdzie wydłużenia biegną pionowo, a już w szczególności w infrastrukturach, których odkształcenia wynoszą s ≥ 10 mm. Ich dobór trzeba poprzedzić wykonaniem obliczeń. Najpierw należy ustalić, jak kształtuje się swobodne wydłużenie wybranego odcinka rurociągu. Następnie przystępuje się do określenia obciążenia statycznego, przypadającego na podporę Fv, czyli „na gorąco”. Znając w przybliżeniu obie dane, a więc wartość odkształcenia termicznego oraz spodziewane obciążenie, sięga się po tabelę z parametrami technicznymi sprężyn i na jej podstawie selekcjonuje odpowiednie zawieszenia rurociągów.

W ujętych w specyfikacji danych znajdują się m.in. typ sprężyny, jej sztywność oraz skok. Warto pamiętać, że obciążenie montażowe powinno mieścić się w środkowym zakresie danych charakterystycznych dla danego elementu, a jego sztywność nie może być zbyt duża. Dlaczego? Bo zastosowanie zawieszenia o właściwej sprężystości redukuje prawdopodobieństwo przeciążeń pozostałych mocowań oraz przyłączy instalacji. To z kolei gwarantuje bezawaryjną pracę rurociągu, jego doskonałą trwałość i wytrzymałość.

Poznaj szczegółową ofertę Arm-Stal elementu KER – zawieszenia rurociągów


Arm-Stal – artykuły